Centrum Rozwoju Osobistego i Percepcji Nadzmysłowej

Potrzebujesz pomocy
Skontaktuj się ze mną

Teleskop ESO zaobserwował gwiazdę tańczącą wokół supermasywnej czarnej dziury

“Ogólna teoria względności Einsteina przewiduje, że związane orbity jednego obiektu wokół drugiego nie są zamknięte, jak w grawitacji Newtona, ale odbywają precesję do przodu w płaszczyźnie ruchu. Ten słynny efekt – po raz pierwszy zaobserwowany na orbicie planety Merkury wokół Słońca – był pierwszym dowodem na korzyść ogólnej teorii względności.
Sto lat później wykryliśmy ten sam efekt w ruchu gwiazdy krążącej wokół kompaktowego źródła radiowego Strzelca A * w centrum Drogi Mlecznej. Ten obserwacyjny przełom wzmacnia dowody, że Strzelec A * musi być supermasywną czarną dziurą o masie 4 milionów razy większej niż masa Słońca”- mówi Reinhard Genzel, dyrektor Instytutu Fizyki Pozaziemskiej Maxa Plancka (MPE) w Garching, Niemcy i twórca 30-letniego programu, który doprowadził do tego odkrycia.

Obserwacje dokonane za pomocą Very Large Telescope (VLT) ESO po raz pierwszy ujawniły, że gwiazda krążąca wokół supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej porusza się dokładnie tak, jak przewiduje ogólna teoria względności Einsteina. Jego orbita ma kształt rozety, a nie elipsy, jak przewiduje teoria grawitacji Newtona. Ten długo poszukiwany wynik był możliwy dzięki coraz dokładniejszym pomiarom w ciągu prawie 30 lat, które pozwoliły naukowcom odkryć tajemnice giganta czającego się w sercu naszej galaktyki.

Położony w odległości 26 000 lat świetlnych od Słońca Strzelec A * i otaczająca go gęsta gromada gwiazd stanowią unikalne laboratorium do testowania fizyki w skądinąd niezbadanym i ekstremalnym układzie grawitacji. Jedna z tych gwiazd, S2, przesuwa się w kierunku supermasywnej czarnej dziury na odległość mniejszą niż 20 miliardów kilometrów (sto dwadzieścia razy odległość między Słońcem a Ziemią), co czyni ją jedną z najbliższych gwiazd, jakie kiedykolwiek znaleziono na orbicie wokół ogromnego giganta.

Starman
20.04.2020

© Copyright W CENTRUM ROZWOJU 2020-2024

© Copyright W CENTRUM ROZWOJU 2020-2024

You cannot copy content of this page