Czasami miewamy bardzo rozbudowane sny, które nas intrygują, które się powtarzają, lub które chcieli byśmy z jakiegoś powodu powtórzyć.
Niektóre sny spontanicznie powtarzają się. Ich fabuła potrafi minimalnie się różnić, ale pewne motywy, jak sceneria, potrafią długo powracać w kolejnych snach. Jeśli to sen przyjemny to fantastycznie, a jeśli to koszmar, to już trochę mniej fantastycznie.
Niesamowite jest to, że nasz mózg zapamiętuje sny czasami na długie lata. Wiele osób pamięta nadal w dorosłym życiu niektóre sny ze swojego dzieciństwa.
A co gdyby to wykorzystać?
Pamiętanie snu, zwłaszcza powtarzającego się, możesz wykorzystać do zaprogramowania treści kolejnych snów, zmiany scenariusza na taki, jaki lubisz, a nawet do uzyskania tak zwanego Świadomego Śnienia, czyli stanu w której śniąca osoba jest świadoma faktu, że śni i zyskuje pełną, świadomą kontrolę nad swoim snem niczym Neo w Matrixie.
Tworzenie mapy snu
Naszkicuj na kartce teren snu jaki pamiętasz. Już sam proces tworzenia mapy, może pomóc Ci w przypomnieniu sobie dodatkowych szczegółów takiego snu. Mapa snu dodatkowo utrwala pamięć miejsca, jednak stanowi dopiero pierwszy krok na drodze do bardzo użytecznego efektu.
Kiedy już masz mapę swojego snu, możesz teraz prześledzić i oznaczyć strzałkami przebieg typowej fabuły, gdzie się przemieszczasz, skąd, dokąd i jakie są charakterystyczne punkty sennej fabuły.
Następnie spróbuj się wczuć w ten scenariusz i wyobraź sobie, że kolejny raz przeżywasz ten sam sen, jednak tym razem, masz świadomość faktu śnienia tak jak teraz, gdy jako świadomy obserwator patrzysz na swoją mapę snu.
Mapa może posłużyć Ci do łatwiejszego odnalezienia charakterystycznych punktów zwrotnych fabuły. Wybierz jeden lub kilka takich punktów i poświęć nieco czasu na wyobrażenie sobie tej sytuacji, ale tak, jak gdybyś wiedział lub wiedziała, że ta sytuacja jest snem.
Świadomość Snu
Tworzenie map snów pomaga utrwalić pamięć oraz wrażenia i powiązać je ze świadomością.
Poświecenie nieco czasu na przygotowanie swojej mapy snu i skupienie na fakcie posiadania świadomości, przemierzając ten świat i myśląc o jego wydarzeniach, może ułatwić uzyskanie Świadomości Snu.
Mapa snu pomaga także oswoić bardziej stresujące sny, czyniąc je czymś bardziej znany i dać poczucie kontroli dzięki szkicowaniu scenariusza i aktywnej pracy nad jego zmianą.
Tworzenie nowego scenariusza snu
Tworząc mapę snu możesz rozwinąć ją także o dodanie scenariusza, którego wcześniej tam nie było. Na przykład w danym punkcie fabuły, który jest przełomowy, a od którego z jakiegoś powodu chcesz, aby sen potoczył się inaczej – naszkicuj nową ścieżkę. Wyobraź sobie nowy teren i nanieś go na mapę a następnie opisz, jakie wydarzenia ten nowy scenariusz ma zawierać.
Projektując graficznie i spisując plan swojego snu, dajesz swojemu umysłowi wyraźny sygnał, by skupił się na tworzeniu wybranej treści snu. Może być to wspaniałe narzędzie programowania swoich snów, nie tylko intencją i wizualizacją przed snem, ale dosłownym napisaniem scenariusza i stworzenia mapy świata.
Ponadto mapy snów są po prostu fascynującym ćwiczeniem, gdyż pozwalają lepiej przyjrzeć się swoim snom, dostrzec rożne obecne w nich wzorce czy elementy zaczerpnięte z pamięci lub kreatywnie przez umysł zmienione.
Mapa snów to świetna zabawa i doskonały element aktywnej pracy ze snami.
Kolejnym krokiem może być nauczenie się, jak najlepiej wykorzystać świadomość snu, zarówno do zabawy jak i autoterapii czy samodoskonalenia w realnym życiu. Praca z umysłem we śnie może być zarówno fascynująca i dostarczająca wiele frajdy, jak również twórcza i wspomagająca nasze codzienne życie.
Jeśli chcesz nauczyć się technik Świadomego Śnienia i tego co w Świadomym Śnie możesz robić to serdecznie zapraszam Cię na „Kurs Świadomego Śnienia” w formie online, który w pełny i dokładny sposób zapozna Cię z tym czym jest Świadome Śnienie, jak śnić świadomie i do jakich celów możesz wykorzystywać Świadome Sny w swoim życiu.
Jakub Qba Niegowski