Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się ze mną
Jakub Qba Niegowski

Tarot a przewidywanie przyszlości

Tarot: Co wiemy o przyszłości?

Jako że Tarot często w potocznym rozumieniu kojarzony jest z przepowiadaniem przyszłości – warto abyśmy się przyjrzeli temu zagadnieniu i zadali sobie pytanie: Czy przyszłość jest ustalona, czy też jest to błędne rozumowanie a Tarot ma znacznie większe i lepsze zastosowanie niż samo przepowiadanie przyszłości?

Karty tarota o człowieku

Podstawowym zadaniem Tarota – oczywiście według mojego podejścia do jego stosowania – jest dostarczanie wiedzy o człowieku i pomoc w zrozumieniu własnej sytuacji, własnego życia etc. Człowiek rzecz jasna swoją przyszłość tworzy nie z powietrza, a poprzez swoje bycie tym kim jest i określone postępowanie – zarówno to świadome jak i bardzo często to nieuświadomione. Tu wkracza Tarot aby te aspekty nieuświadomionego wpływu rozświetlić i przenieść do zbioru świadomości, aby wyjaśnić osobie przyczyny różnych zaistniałych sytuacji w jej życiu. Znając siebie poznajemy swoje możliwości, a pełniej poznając swoje możliwości i tendencje, zaczynamy bardziej świadomie budować swoją przyszłość.

Tarot a tworzenie przyszłości

Często myśli się o przyszłości zadając sobie pytanie: czy jest ustalona? Jak bardzo? A może wszystko jest dziełem przypadku?
Jak zwykle prawda leży gdzieś po środku. Tarot pokazuje nam bardzo często za pomocą układu, jak jedne rzeczy wynikają z drugich. Kiedy przygotowuję analizę widzę, że określone działania w przeszłości, przyczyniły się do teraźniejszości a z tego jest określona tendencja do tworzonej przyszłości.
Ktoś mądry powiedział kiedyś, że gdybyśmy posiadali absolutnie całą wiedzę o ruchu i działaniu każdej cząstki we wszechświecie, każdym obiekcie etc. to wówczas mogli byśmy przewidywać całą przyszłość, gdyż wiedzieli byśmy co jaki efekt i kiedy wywoła. Czy tak jest na prawdę tego ludzkość raczej prędko nie sprawdzi, gdyż nie ma na świecie komputera zdolnego pomieścić taką ilości danych. Prawdą jest jednak, że im więcej wiemy o sobie – tym bardziej świadomie możemy tworzyć swoją przyszłość i świadomie decydować jakie ścieżki chcemy obrać.

Przyszłość niezdeterminowana

Przyszłość nie jest stała. Przyszłość może być ustalona na tą chwilę obecną, ale ani przez moment nie jest stała. Chcę to podkreślić. Przyszłość jest możliwa, a im więcej wiemy o sobie i o otaczającym nas świecie, im bardziej świadomi jesteśmy siebie, tym większą posiadamy zdolność korygowania własnej przyszłości, własnego kursu.
Gdyby Tarot miał mówić o tym co będzie na pewno i niezmiennie to wówczas szczerze nie widział bym potrzeby, ani nie miał bym chęci po niego sięgać. Na co nam bowiem wiedza o tym co i tak na pewno będzie? Znacznie przydatniejsza jest wiedz o tym co być może i rada płynąca z Tarota pomagająca nam przyszłość kształtować.

Tarot a manipulacja

W tym miejscu nie sposób pominąć mi kwestii manipulacji ze strony niektórych ludzi zajmujących się tarotem i twierdzących, że przepowiadają pewną przyszłość. Ujmijmy to w ten sposób: Nawet jeśli ktoś jest zdolny do stwierdzenia z całą pewnością dokładnych zdarzeń, które mają nastąpić – to ostatnią odpowiedzialną rzeczą jest podawać w ten sposób informacje odbierając ludziom poczucie wolności wyboru i odpowiedzialności za podejmowane decyzje o sobie samych i swojej przyszłości.
Co więcej, jeśli ktoś podaje Wam w ten sposób negatywne informacje i mówi np., że ciężko zachorujecie, umrze wam bliska osoba i tego typu bzdury bo inaczej tego nazwać nie mogę – to jest to wręcz równoznaczne moim zdaniem z rzucaniem na Was klątwy. Dlaczego? Dlatego, że jeśli z zaufaniem osoba udaje się do tarocisty to w naturalny sposób poprzez to zaufanie i otwartość na to co ma usłyszeć ma tendencję do skupienia umysłu na uzyskanej informacji. Stąd jest już bardzo bliska droga do tworzenia samospełniającej się przepowiedni zwłaszcza jeśli ktoś usłyszy coś bardzo drastycznego i się tym oczywiście przejmie, gdyż przejęcie się czymś oznacza podświadome przyjęcie do wiadomości i uznanie czegoś za fakt dokonany. Oczywiście niektórym pozbawionym etyki wróżbitom i wróżbitkom jest to jak najbardziej na rękę, bo potem mogą powiedzieć jakie to mają wyniki i „a nie mówiłam?”. Sęk w tym, że sami przyczynili się do zaistniałej sytuacji.

Tarot to dziedzina, w której potrzeba dużo odpowiedzialnego podejścia udzielając informacji. Tarocista musi pamiętać jaka jest osoba, która do niego przychodzi i zdawać sobie sprawę czy dana informacja pomoże czy raczej zaszkodzi. W głowie mi się nie mieszczą wszelkiego rodzaju wróżbici, którzy lekką ręką chlapią ozorem bzdury, którymi potem się ktoś przejmuje i zamiast tworzyć lepszą przyszłość to ma kolejny powód do zmartwienia, czyli efektywnie pogarsza się jego stan życiowy.

Tu i Teraz

Tarot mówi nam o sytuacji tu i teraz. Na tym powinniśmy się skupić i o tym pamiętać. Tarot mówi nam oczywiście jakie są tendencje na przyszłość ale mówi nam to po pierwsze i najważniejsze – w oparciu o dokładnie tą chwilę, w której się znajdujemy przychodząc z pytaniem. Oznacza to, że samo usłyszenie dobrej rady może wystarczyć by zmienić bieg kształtowania naszej przyszłości na lepsze tory, a sama wiedza może sprawić, ze przyszłość będziemy od tej pory lepiej budować.

Druga kwestia jest taka, że Tarot przynajmniej tak jak ja przeprowadzam jego sesję, mówi człowiekowi o tych aspektach życia o których usłyszenie ma mu pomóc. Intencja tarocisty jest tu oczywiście również kluczowa tak jak i intencja osoby, która po rade przychodzi. Ja skupiam się na tym, co może pomóc osobie i ją podbudować, gdyż moją intencją jest pomaganie ludziom. Do każdej sesji stawiania kart tarota siadając wyrażam taką intencję w komunikacji z Wyższą Jaźnią, skupiając się na tym aby uzyskane wyniki temu celowi właśnie się przysłużyły.
Oznacza to, że jedna i ta sama osoba może u różnych tarocistów uzyskać rożne odpowiedzi, gdyż każdy może uznać za ważne inne aspekty życia (plus w różnych odstępach czasu wraz ze zmieniającą się rzeczywistością możemy oczywiście uzyskać różne wyniki) i inaczej je interpretować zależnie od światopoglądu oraz intencji – co wiąże się z tym co przedstawiłem w poprzednim artykule pisząc o Tarocie jako o dziedzinie bardzo osobistej.

Tak czy inaczej jesteśmy tu i teraz. Wyraziwszy intencję uzyskania podpowiedzi jak sobie lepiej radzić w życiu – temu właśnie Tarot może się przysłużyć i pomóc nam zrozumieć siebie. Tu i teraz. A dzięki temu tworzyć będziemy lepszą przyszłość.

Jakub Qba Niegowski

Udostępnij artykuł
Facebook
Twitter
Polub nasz nowy fanpage! :)

You cannot copy content of this page