Centrum Rozwoju Osobistego i Percepcji Nadzmysłowej

Potrzebujesz pomocy
Skontaktuj się ze mną

Jak się wyleczyć z koszmarów i wypoczywać we śnie

Ludzie z rożnych powodów miewają koszmary senne. Koszmary potrafią skutecznie utrudnić nocny wypoczynek, nie dawać spokojnie spać, a nawet spowodować w skrajnych przypadkach, że boimy się położyć do łóżka w obawie przed kolejnym nocnym koszmarem.
Koszmar senny to takie fatalne zjawisko, ponieważ zazwyczaj nie umiemy się przed nim skutecznie bronić. Sen to czas, kiedy tracimy kontrolę nad naszą rzeczywistością i stajemy się biernymi uczestnikami tego co się pojawi.
Śniąc koszmary człowiek nie wie nawet, że to koszmar a jedynie przeżywa uciążliwe jego skutki.
Bycie bezbronnym, chyba najbardziej przeraża, jeszcze przed snem, kiedy osoba kładąc się obawia się tego, że jest to niejako równoznaczne, z tym, że będą się działy z nią rzeczy poza jej kontrolą.

Tak jednak być nie musi!

Istnieje zjawisko zwane Świadomym Śnieniem, które polega jak sama nazwa wskazuje – na świadomości faktu, że aktualnie śni się sen. Osoba podczas Świadomego Snu, posiada samoświadomość, świadomość tego, że jej ciało śpi i to czego doświadcza to sen. Posiada także kontrolę zarówno nad swoim uczestnictwem w scenariuszu snu jak również nad całą senną rzeczywistością!

Świadome Śnienie to coś co przytrafia się nam czasami spontanicznie, choć najczęściej w wieku dziecięcym i potem zanika. Istnieją jednak techniki pracy ze snami, które pozwalają nauczyć się Świadomego Śnienia, a przez to zyskać kontrolę nad scenariuszem i zawartością snów, oraz nad własnymi reakcjami we śnie.

Koszmary senne a Świadome Sny

Świadome Śnienie to coś więcej niż tylko możliwość zaprogramowania sobie tego o czym chcemy śnić. Już samo to pozwoliło by przecież uniknąć koszmarów i śnić o tym na co mamy ochotę. Świadome Sny dają jednak nam coś o wiele potężniejszego – możliwość świadomego, kontrolowanego poznania i okiełznania swoich lęków. W tym nawiedzających nas koszmarów sennych.

Osoba praktykująca Świadome Śnienie może sama decydować kiedy chce po prostu przeznaczyć sen na relaks i zmieniać scenariusz na taki, który lubi, a kiedy chce świadomie we śnie poznać przyczyny swoich lęków i nad nimi zapanować.

Istnieje wiele technik pozwalających pracować z sennymi koszmarami podczas Świadomego Snu. Można tę konfrontację przeprowadzić pokojowo na zasadzie poznania i zaakcentowania jakiejś zbuntowanej części siebie i niejako wygrania poprzez akceptację i miłość.
Można też podejść do konfrontacji z koszmarem na zasadzie symbolicznej, rytualnej walki, w której zwycięstwo nad koszmarem powoduje jego zniknięcie na rzecz zyskania przez nas siły i kontroli nad sytuacją. To jak pierwotna, archetypowa inicjacja wojownika, który pokonując drapieżnika, ustanawia swoją siłę, zyskuje pewność siebie etc.

Każdy Śniąc Świadomie może wybrać takie podejście, jakie czuje, że jest akurat dobre dla niego i na jakie ma ochotę.
Czasami po prostu można widząc senny koszmar, pstryknąć wyśnionymi palcami i zmienić scenerię na relaksujące, piękne miejsce.

Świadome Sny to coś czego nauczyć się może każdy, choć jednym przychodzi to szybciej innym może zająć nieco czasu. Na szczęście istnieje wiele technik wywoływania świadomych snów, więc każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.
Nie da się jednak napisać rzetelnego przewodnika po świadomym śnieniu w postaci artykułu. Temat wymaga bowiem szerszego jego omówienia.

Zacząć możesz jednak od prostego ćwiczenia:
Przywołaj w myślach sytuację z sennego koszmaru tak jak ona się najczęściej rozgrywa. Następnie wyobraź sobie, że w momencie, kiedy pojawia się niepokój we śnie (na przykład zaczynasz uciekać przed czymś etc) to, że tuż przed tym uświadamiasz sobie, że to sen.
Postaraj się wyraźnie sobie wyobrazić tak jak by to był toczący się sen, że w momencie kiedy natrafiasz na znany sobie scenariusz, który rozpoczyna koszmar, to Ty uświadamiasz sobie: „to jest sen!”, „jestem we śnie!”.
Od tego momentu masz świadomą kontrolę nad sytuacją. Dzięki odzyskaniu świadomości to Ty decydujesz – teraz już świadomie – jak się sen dalej potoczy. Możesz zmienić scenerię, możesz pstryknąć palcami aby koszmar zniknął, możesz zrobić co zechcesz.
To tylko jedna z wielu technik wywoływania Świadomego Snu.
Innym pomocnym narzędziem może być afirmacja (zdanie w czasie dokonanym, powtarzane zazwyczaj w myślach) „W sytuacjach stresowych odzyskuję samoświadomość!”. Może ono pomóc również w odzyskaniu świadomości we śnie, zwłaszcza jeśli skupisz się wyraźnie na takiej intencji.

Praca ze snami wymaga jednak więcej przygotowania niż jest na to miejsca w artykule.
Dlatego jeśli możliwość uwolnienia się od koszmarów sennych oraz tworzenia relaksujących, przyjemnych snów na zawołanie Cię zainteresowała, to zapraszam Cię na „Kurs Świadomego Śnienia Online”. Przygotowałem z myślą o stworzeniu najlepszego przewodnika, w którym w pełny i kompleksowy sposób uczę jak zyskać kontrolę nad swoimi snami, uczę czym są Świadome Sny, uczę technik wywołujących Świadomy Sen, uczę jak lepiej zapamiętywać przyjemne sny, a także uczę technik autoterapii i rozwoju poprzez Świadome Sny.
Serdecznie zapraszam!

Jakub Qba Niegowski

© Copyright W CENTRUM ROZWOJU 2020-2024

© Copyright W CENTRUM ROZWOJU 2020-2024

You cannot copy content of this page