Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się ze mną
Jakub Qba Niegowski

Jak się rozwijać w czasach wyzwań

Jak się rozwijać w czasach wyzwań

Poniżej przygotowałem porady, które mam nadzieję pomogą Tobie w tych ciekawych czasach wyzwań.

1. Zaufaj Intuicji
Każdy z nas ma intuicję, która uaktywnia się często w sytuacjach wyjątkowych, aby pomóc nam podjąć właściwy wybór, nawet wtedy, gdy pozornie nic nie wiemy na dany temat. Intuicję można traktować jako instynkt obecny w człowieku lub jako duchowe prowadzenie – w każdym jednak przypadku bezsprzecznie pomaga ona w naszym życiu. Słuchaj wewnętrznego głosu, a może dostarczyć Ci nieoczekiwanej, wartościowej perspektywy.

2. Bądź Elastyczna/Elastyczny
Czasy wyzwań czyli zazwyczaj dużych zmian w naszym świecie zarówno osobistym jak i świecie wokół nas, to czas kiedy elastyczność okazuje się bardzo ważna. Pamiętaj aby stale być otwartą/otwartym na nowe perspektywy, niekonwencjonalne rozwiązania, nowe pomysły i przede wszystkim możliwość dostosowania swojego działania do nowych okoliczności. Człowiek posiada ogromne zdolności adaptacyjne i historia pokazała, że potrafimy znajdować pozytywne, konstruktywne rozwiązana nawet w najbardziej skrajnych okolicznościach. Ty też możesz.

3. Szukaj Pozytywnych Aspektów
Każda moneta ma dwie strony, a nasz dualistyczny świat posiada we wszystkim pozytywne oraz negatywne aspekty. To od nas zależy na których się skoncentrujemy. Jeśli coś się dzieje i nie mamy na to wpływu, gdyż stajemy już przed faktem dokonanym to jedyne co pozostaje to to, jak się względem tego określimy i jak się zaadoptujemy do tej sytuacji. Kiedy następuje zmiana, często wybór mamy pomiędzy wyborem określenia siebie jako ofiara sytuacji, a adaptacją i potraktowaniem danego zdarzenia jako pewnego wyzwania, próby i okazji do rozwoju na przykład. Gdy więc następują zmiany, którym podlegamy, szukajmy tego co możemy konstruktywnego zrobić w sytuacji w której się znajdujemy.

4. Spójrz Na Sytuację Jako Na Okazję Do Czegoś Nowego
Czasami potrzebujemy od życia jakiegoś bodźca do rozwoju i rozpoczęcia nowych działań. Człowiek miewa tendencje do stagnacji jeśli nie ma powodu do działania. W skrajnych przypadkach z tego powodu przestajemy się rozwijać i popadamy w marazm a ten prowadzi do entropii. Tymczasem zmiany, to motywacja do tego by zmierzyć się z czymś nowym, rozpocząć jakieś nowe działanie, lub spojrzeć w nowy sposób na dane zagadnienie. Wykorzystaj to.

5. Pamiętaj Że Jesteś Również Istotą Duchową
Ten podpunkt dedykuje oczywiście osobom, które jak ja, wiedzą, że jesteśmy również istotami duchowymi. Pamiętaj w czasie wyzwań, że nie jesteś tylko fizycznym ciałem, ale wspaniałą, potężna duchową istotą, która traktuje wyzwania życia jako okazję do rozwoju i zdobycia cennego doświadczenia. Ponadto ponieważ będąc w fizycznych ciałach jednocześnie jesteśmy też istotami duchowymi – możemy stale sięgać po mądrość i natchnienie duchowe, a czasami wręcz po dodatkową energię do działania płynącą do nas ze świata duchowego. Każdy z nas posiada tak zwanych “Opiekunów Duchowych” zwanych w kulturze chrześcijańskiej „aniołami stróżami”. Pamiętaj, że możesz skorzystać z ich pomocy, ale pamiętaj też by robić to z pozycji pewności i szacunku do siebie, a nie z pozycji klęczącej. Jesteś pełnoprawną istotą wszechświata i nikomu nie musisz się kłaniać, chyba, że z uprzejmości.

6. Bądź Aktywna\Aktywny
W czasach zmian i wyzwań bardzo ważne jest aby być aktywnym. Stagnacja i poddanie się bierne temu co się wokół dzieje, to pozwolenie sobie na bycie bezwolnym liściem na wietrze, podczas gdy Ty możesz nawigować swoim życiem i powinnaś/powinieneś to robić. Aktywność to przejęcie inicjatywy. Albo świat będzie dyktował Ci życie, albo Ty zdecydujesz co robisz ze swoim życiem i zaczniesz aktywnie tworzyć jakość i działania, jakie wybierasz i jakie chcesz aby były Twoim doświadczeniem.

7. Pielęgnuj Przyjaźń I Twórz Pozytywne Relacje
W czasach przemian i wyzwań, relacje jakie mamy z ludźmi są szalenie ważne. Dlatego aktywnie dbaj o przyjaźnie oraz szukaj okazji do nawiązywania nowych pozytywnych kontaktów i twórz pozytywne relacje z ludźmi wokół siebie. Razem możemy więcej, możemy sobie pomagać, uzupełniać się nawzajem swoimi talentami etc. Człowiek jest istotą społeczną. Dbaj wiec o swoją społeczność i jakość relacji z ludźmi wokół siebie.

8. Bądź Sobą
Kiedy wiele waży się a przyszłość jest niepewna, najważniejsze jest by czuć, że jest się autentycznym sobą, że robi się to, co wewnętrznie się czuje i postrzega jako właściwe dla siebie. Ważne aby żyć w zgodzie z sobą. Szukaj więc okazji na każdym kroku do tego, aby wyrażać siebie w sposób prawdziwy i autentyczny, oraz by tworzyć to, co wynika z Twojego serca.

Jeśli szukasz dodatkowych perspektyw rozwojowych możesz do mnie napisać i wspólnie być może zdziałamy coś ciekawego. 🙂

Jakub Qba Niegowski

Polub nasz nowy fanpage! :)

You cannot copy content of this page