Centrum Rozwoju Osobistego i Percepcji Nadzmysłowej

Potrzebujesz pomocy
Skontaktuj się ze mną

Czym są Świadome Sny

Sny od wieków stanowią źródło fascynacji i inspiracji ludzkości. Inspirują, zastanawiają, ukazują nowe oblicza rzeczywistości i nas samych.
Wielu uczonych i wynalazców właśnie ze świata snów czerpało swoje genialne pomysły i inspiracje, pozwalające dokonywać naukowych oraz kulturowych przełomów.

Mendelejew słynną dziś tablicę z układem okresowym pierwiastków ponoć zobaczył najpierw we śnie.
Inny badacz, laureat nagrody Nobla, Niels Bohr, dzięki pomocy snów, odkrył budowę atomu.
Elias Howe wynalazł maszynę do szycia dzięki temu, co zobaczył we śnie.
Niemiecki odkrywca struktury atomowej benzenu, powiedział wprost do swoich kolegów naukowców na jednej z konferencji naukowych podczas prezentowania swojego odkrycia: “Panowie, nauczcie się śnić!”.
Słynny wynalazca Thomas Edison, mający na swoim koncie ponad 1000 patentów, także bardzo aktywnie korzystał z tego, co przynosiły mu sny, opracował nawet swoją metodę zapamiętywania snów, by jak najwięcej inspiracji ze snów zachować po przebudzeniu.
Ponadto wielu artystów, tak wielu, że wymieniać ich tu nie sposób, czerpało swe inspiracje właśnie ze świata snów.
Sny bywały także uznawane, jako sposób komunikacji ze światem duchowym. Zarówno dawni szamani jak i współcześni wizjonerzy, widzieli w nich wielokrotnie rodzaj wskazówek pozwalający lepiej rozumieć otaczający świat i samych siebie, a także przyczyny różnych wydarzeń.

Sny zawsze posiadały jednak pewną uciążliwą cechę – osoba śniąca nie miała nad nimi kontroli i prawie zawsze nie była świadoma faktu, że otaczający ją senny świat nie jest rzeczywistym.
Z tego też powodu śniący ludzie wielokroć nie mogli dogłębnie poznać sennego świata i pełni przesłania, jakie ze sobą niósł. Poranna pobudka zostawiała często jedynie mgliste wspomnienie doświadczeń, które w czasie ich trwania pozostawały całkowicie poza kontrolą osoby, która w nich brała udział. W ten sposób magiczny świat snów dla zwykłych ludzi, nieznających jego tajników pozostawał praktycznie niezbadany i w dużej mierze niewykorzystany.

Nie wiadomo jak stara jest sztuka Świadomego Śnienia. Prawdopodobnie towarzyszy nam ona od początków istnienia ludzkiej cywilizacji. Jest to, bowiem zdolność naturalna, która niekiedy pojawia się u ludzi spontanicznie.
Brak dostatecznej wiedzy naukowej na temat tego jakie czynniki fizjologiczne i psychologiczne decydują o spontanicznym pojawianiu się Świadomych Snów. Zaobserwowano jednak, że dzieje się tak zwłaszcza w okresie dzieciństwa. Wiele dzieci miewa Świadome Sny i traktuje je, jako coś normalnego, oczywistego, nie relacjonując swoich przeżyć nikomu. Z wiekiem u większości ludzi spontaniczne pojawianie się takich snów zanika.
Niezależnie jednak od predyspozycji do spontanicznych doświadczeń Świadomego Śnienia, każdy człowiek może się tego nauczyć.

Najpierw jednak ustalmy, czym są Świadome Sny.
Świadome Sny, zwane też Jasnymi Snami, lub z angielskiego LD (Lucid Dreams), to taki rodzaj snów, w których uczestnik zdaje sobie sprawę z faktu, że otaczająca go rzeczywistość jest snem, może na ową senną rzeczywistość świadomie oddziaływać i dowolnie ją kształtować. Ponadto Świadome Sny cechuje dużo większa przejrzystość, klarowność, wyrazistość i o wiele łatwiej je zapamiętywać.

Świadomy Sen
Świadome Sny mogą być dla nas zarówno sposobem zabawy i relaksu, jak również dawać nam niezwykłe sposobności do lepszego poznawania własnego wnętrza, a nawet autoterapii.
Senny świat, gdy sobie uświadomimy, że faktycznie w nim się znajdujemy, staje się dla nas “krainą z bajki” miejscem, w którym dosłownie wszystko jest dla nas możliwe. Materializowanie przedmiotów lub osób, latanie, zmiana otocznia samą myślą – dosłownie wszystko to stoi przed nami otworem – w końcu świat snów to świat naszego umysłu, w którym nie ma ograniczeń!

Koniec z byciem zdanym na przypadkowe sny, być może stresujące, być może nieciekawe. Nauka Świadomego Śnienia pozwala w dużej mierze wybierać treść własnych snów, dając to, czego od nich oczkujesz i czego pragniesz.
Lot w przestworzach, a może niezapomniane chwile z wymarzoną (dosłownie) osobą? Nasz umysł jak najbardziej daje nam takie możliwości.

Badając świat snów z czasem odkryjesz, że nie tylko może być on źródłem wspaniałej rozrywki, ale także przydatnym źródłem wskazówek, lub miejscem, w którym możesz się doskonalić.
Senna rzeczywistość to doskonałe pole do kontaktów z podświadomością, wprowadzania w niej nowego ładu, konfrontację i poskramianie własnych lęków, czy też ćwiczenie nowych, lepszych wzorców zachowań.
W pewnych okolicznościach świat snu może także być łącznikiem z naszą Nadświadomością, dając nam dostęp do niezwykłych pokładów inspiracji, poszukiwanych odpowiedzi, czy też różnego rodzaju wskazówek.

Jeśli zainteresował Cię temat Świadomego Śnienia i chcesz nauczyć się Śnić Świadomie – zapraszam Cię na “Kurs Świadomego Śnienia Online“, w ramach którego poznasz techniki wywoływania Świadomych Snów, zdobędziesz wiedzę jak poprawić pamiętanie snów oraz jak wykorzystywać świadome śnienie zarówno dla przyjemności jak i do rozwoju.

Jakub Qba Niegowski

© Copyright W CENTRUM ROZWOJU 2020-2024

© Copyright W CENTRUM ROZWOJU 2020-2024

You cannot copy content of this page