Centrum Rozwoju Osobistego i Percepcji Nadzmysłowej

Potrzebujesz pomocy
Skontaktuj się ze mną

Doskonała Nadświadomość a niedoskonałość człowieka

Dlaczego skoro Nadświadomość jest doskonała (patrz artykuł: „Czym jest Nadświadomość”) to my jako ludzie w fizycznym ciele będący emanacją Nadświadomości nie jesteśmy doskonali?

Odpowiedź na to pytanie najlepiej zrozumiesz robiąc to proste ćwiczenie jakie przygotowałem dla swoich studentów:

Ćwiczenie:

Wyobraź sobie, że tworzysz postać na potrzeby serialu. Tworzysz głównego bohatera.
Twoim zadaniem jest stworzyć postać, która daje ciekawe możliwości scenariuszowe.

Wypisz teraz 5 cech pozytywnych dla tej postaci.
Może być coś w stylu, że jest piękna, bogata, jest uzdolniona w jakiejś dziedzinie etc.
Niech to będzie 5 głównych cech, 5 filarów osobowości.

Teraz jeśli chcesz, możesz dopisać kolejne 5 pozytywnych cech jeśli uważasz, że to wzbogaci tę postać. Jeśli nie to nie musisz tego robić. Jest to opcjonalne.

Ok. Teraz przyjrzyj się uważnie tej postaci – jak ją opisałaś/opisałeś. 5 lub 10 cech pozytywnych.

Wyobraź sobie, że ta postać będzie grała główna rolę przez długi czas. Będziesz oglądać jej przygody przez wiele sezonów i zawsze, ale to zawsze w scenariuszu będą używane tylko i wyłącznie te jej cechy, które wymieniłaś/wymieniłeś i nic innego.

Możesz sobie również wyobrazić, że to postać do gry fabularne i będziesz odgrywać tę postać przez bardzo długi czas, przez wiele sesji i możesz jedynie odgrywać wcześniej wypisane cechy.

Zauważysz zapewne dość szybko, ze twoja postać jest nudna i nie daje zbyt wielu możliwości.
Jedynie pozytywne cechy bardzo ograniczają scenariusze jakie możesz tworzyć i sprawiają, że niema również wyzwania, przygody, gdyż postać zawsze reaguje w ten idealny sposób z puli cech pozytywnych.

Zarówno scenarzyści seriali jak i gier, a także gracze gier fabularnych jacy tworzą postacie odgrywając aktorsko ich interakcje – zauważają słusznie, że postać która ma tylko cechy pozytywne nie nadaje się do niczego na dłuższą metę. Jest płaska, jest ograniczona i nie można za jej pomocą przekazać głębokich, złożonych idei. Przekazać czegoś ważnego.

Teraz więc wróć do ćwiczenia i dopisz 5 cech negatywnych postaci, 5 jej wad.
Na przykład, że ma szpecącą bliznę, utyka, nie jest jednak zamożna, może jest trochę niezręczna w rozmowie etc. Wady jakie przyjdą Ci do głowy zapisz na tej samej kartce.

Teraz spójrz na całość i zastanów się – czy ta postać nie jest teraz pełniejsza? Ciekawsza? Lepsza?

Postać posiadająca również cechy negatywne daje o wiele bogatszy wachlarz możliwości rozwoju!
Jej działania mają większe znaczenie, jej mierzenie się ze swoimi wadami czyni jej wysiłki bardziej znaczącymi, a cechy pozytywne jeszcze wartościowszymi.

Nie jesteśmy doskonali jako ludzie i posiadamy rożne wady, gdyż to daje ma większy potencjał dla głębokiego i mającego znaczenie rozwoju.

Ty także, ze swoimi wadami jesteś dzięki temu osobą bardziej wyrazistą, w pewnym sensie bardziej cenną.
Oczywiście częścią procesu jest pokonywanie własnych ograniczeń, lub zdolność zaadoptowania się do odmiennych warunków.

Nasza niedoskonałość jest również pozorna w pewnym sensie, gdyż wartościujemy w oparciu o nasze uwarunkowania biologiczne, neurochemiczne, wartości kulturowe etc. Innymi słowy – wartościujemy z subiektywnej perspektywy jaką obdarzył nas wszechświat abyśmy mogli uczestniczyć w tym procesie i w tak odmienny sposób go doświadczać, co czyni nasze doświadczenie unikatowym i bardzo cennym.

Spójrz więc na swoje cechy z większą wyrozumiałością i pamiętaj, że wszystkie cechy, także te niepożądane, mogą stanowią dla Ciebie narzędzie do rozwoju i wzrastania.
Dzięki świadomości niedoskonałości, możesz też lepiej rozpoznawać inspirując, wznoszące idee, które pozwolą Ci lepiej rozwijać się i wzrastać.
Pomóc Ci w tym może kontakt z ze swoją nadświadomością, czyli z doskonałą częścią swojej jaźni, która zainspiruje Cię i pomoże spojrzeć na siebie i świat z nowej, cennej perspektywy, doskonale dopełniając to kim jesteś.
Aby nauczyć się kontaktu z nadświadomością i zyskać dzięki niemu dodatkowe wsparcie, inspiracje oraz energię do działania, która pozwoli Ci najlepiej wykorzystać Twoje zróżnicowane cechy; zapraszam Cię do udziału w kursie online: „3 Dni z Nadświadomością”, w ramach którego nauczę Cię w ciągu trzech dni, czym jest nadświadomość i jak się z nią komunikować aby osiągać dzięki temu wymierne korzyści dla swojego rozwoju. Więcej o kursie online na stronie: 3 Dni z Nadświadomością.

Jakub Qba Niegowski

© Copyright W CENTRUM ROZWOJU 2020-2024

© Copyright W CENTRUM ROZWOJU 2020-2024

You cannot copy content of this page