Żonglowanie – rozrywka i rozwój w jednym

Żonglowanie – rozrywka i rozwój w jednym

Żonglowanie – rozrywka i rozwój w jednym

0

Zajmując się rozwojem osobistym nie wszyscy wiedzą, że żonglowanie to sposób nie tylko na relaks, ale również świetne wsparcie rozwoju na wielu płaszczyznach.

Żonglowanie rozwija koordynację ruchową, refleks, koncentrację, wyobraźnię przestrzenną, wyczucie rytmu, kreatywność i pobudza układ krwionośny. Możemy poprawić nasze zdolności uczenia żonglując sobie w przerwach, a przy okazji się odprężyć, gdyż jest to przecież fajna zabawa.

Wyniki badań wykazały, że żonglowanie rozwija mózg.

W Ratyzbonie, przeprowadzono swego czasu badania nad wpływem żonglowania na mózg człowieka. Grupa uczestników, przez trzy miesiące uczyła się żonglować piłeczkami. Grupa kontrolna nie robiła w tym czasie nic. Po trzech miesiącach za pomocą rezonansu stwierdzono, że u osób które żonglowały, nastąpił przyrost tkanki w okolicach lewej tylnej kory ciemieniowej oraz obustronny przyrost w okolicach środkowo-skroniowych.

Inne badania polegały na praktycznym sprawdzeniu jaki wpływ u dzieci podczas nauki będzie miało żonglowanie. Podczas zwykłego toku nauczania w szkole jedna grupa uczniów uczyła się normalnie, druga podczas dodatkowo wygospodarowanego czasu kosztem nieznacznego skrócenia czasu lekcji na rzecz czasu na żonglowanie – po prostu praktykowała żonglerkę (najpierw się jej oczywiście ucząc). Stwierdzono pod koniec semestru, że klasa w której dzieci mniej czasu zakuwały a za to żonglowały – miała lepsze wyniki w nauce i lepiej przyswojony materiał.
Obecnie w wielu szkołach w USA program obejmujący żonglowanie jest stosowany przynosząc korzystne wyniki.

Ponadto żonglowanie znacznie poszerza nasze pole widzenia i spostrzegawczość.

W końcu, żonglowanie wpływa na synchronizację pracy naszych półkul mózgowych a to jak niektórzy z Was wiedzą jest bardzo korzystne dla nas na wielu płaszczyznach – wszak na przykład niektóre praktyki medytacyjne tak naprawdę często mają na celu doprowadzić do owej synchronizacji co otwiera nowe pokłady możliwości ludzkiego umysłu. Nasz mózg po prosu działa wtedy lepiej, optymalniej, pełniej, łącząc pełen potencjał półkuli analitycznej z półkulą kreatywną.

Powyżej filmik instruktażowy pokazujący podstawy jak żonglować.

Jakub Qba Niegowski

Udostępnij:
You cannot copy content of this page